مجلات علمی فعال در دانشگاه آزاد اسلامی از حمایت بیشتری برخوردار می‌شوند

مدیرکل گسترش علم و علم سنجی دانشگاه آزاد اسلامی از ارزیابی و امتیازدهی مجلات علمی دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد و تاکید کرد؛ طبق بخش‌نامه‌ها مجلات علمی فعال از حمایت بیشتری برخوردار خواهند بود.

مهندس میترا طباطبایی، مدیرکل گسترش علم و علم سنجی دانشگاه آزاد اسلامی در بازدید از نمایشگاه مطبوعات و در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا درباره مجلات دانشگاه آزاد اسلامی گفت: «دانشگاه آزاد اسلامی بیش از ۳۷۰ عنوان مجله دارد که توسط واحدهای مختلف منتشر می‌شود. از این مجلات بیش از ۲۰۰ عنوان کاملا به روز است. به روز بودن مجلات یکی از برنامه‌هایی است که اخیرا انجام شده است؛ زیرا در گذشته بسیار در چاپ تاخیر داشتند.»

او ادامه داد: «باتوجه به بخش‌نامه‌ها و سیاست‌های سه سال گذشته، مجلات به حرکت افتادند و به روز شدند. دانشگاه آزاد اسلامی ۱۶ عنوان مجله بین‌المللی و نمایه شده در پایگاه‌های معتبر مانند وب آو ساینس و اسکوپوس دارد. بیش از ۱۰۰ عنوان از مجلات علمی و پژوهشی این دانشگاه از وزارت علوم و بهداشت رتبه‌های خوبی دریافت کردند.»

طباطبایی افزود: «۱۲ عنوان از مجلات دانشگاه با همکاری اشپیرینگر به چاپ می‌رسد و اخیرا هم در نمایشگاه کتاب آلمان با ناشران مختلفی مذاکره شد و آنها اعلام آمادگی برای حمایت از مجلات دانشگاه کردند تا به نشر این مجلات کمک کنند.»

مدیرکل گسترش علم و علم سنجی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: «مجلات دانشگاه آزاد اسلامی در تلاشند تا بتوانند رتبه بگیرند. از طرفی این مجلات از سمت دانشگاه تشویق می‌شوند تا به زبان انگلیسی به چاپ برسند تا راحت‌تر در پایگاه‌های بین‌المللی منتشر شوند.»

او درباره یکپارچه‌سازی نمایه شدن مجلات از سمت واحدهای دانشگاه آزاد گفت: «در حال حاضر همه مجلات دانشگاه آزاد اسلامی برای نمایه شدن، باید به کمیسیون نشریات سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی مراجعه کنند تا فعالیت آنها به صورت یکپارچه باشد.»

طباطبایی به سامانه نشریات علمی و پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و گفت: «مشخصات همه مجلات عملی دانشگاه آزاد اسلامی در سامانه journal.iau.iac.ir وجود دارد. هم‌چنین با سیستم ارزیابی مجلات که راه‌اندازی شده، همه نشریات علمی ارزیابی و امتیازدهی می‌شوند که امتیازها به واحدها ابلاغ می‌شود. مجلاتی که امتیاز بالا داشته باشند می‌توانند طبق بخش‌نامه‌ها از حمایت‌های بیشتری برخوردار شوند.»

مدیرکل گسترش علم و علم سنجی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: «در حال حاضر برای مجلات علمی دانشگاه آزاد اسلامی انگیزه ایجاد شده است. بخش‌نامه‌ای در این باره وجود دارد که حمایت از ارکان مجله در آن مشخص شده و به تفکیک از افراد فعال در مجلات حمایت می‌کند. مجلاتی هم که نمایه‌های بین‌المللی و داخلی بگیرند تشویق یا گرنت پژوهانه دریافت می‌کنند.»

%image_alt%